Leikkipaikkamme on nyt Sampparin tapuli

Julkaistu

Meillä saa leikkiä mielin määrin Sampparin tapulissa – sisäleikkipaikkamme sai itselleen kuvaavan, kävijöidemme valitseman nimen. Viime vuonna avattu leikkipaikka on otettu ilolla vastaan.

Sampokeskuksen toisen kerroksen lasituubissa sijaitsevan Sampparin tapulin leikkivälineet on suunniteltu erityisesti perheen pienimmille. Matala kiipeilytorni, tunneli ja jousikeinu innostavat kokeilemaan ja tutustumaan, ja niissä on huomioitu myös esteettömyys. Värikäs eläinaiheinen peliseinä herättää mielikuvituksen ja houkuttelee lapsia tutkimusmatkalle. Sampparin tapuli tuo myös kauniin ja värikkään elementin kaupunkimaisemaan. Lasiputkesta avautuu näkymä Lordin aukiolle, ja se tarjoaa lapsille eloisan ja visuaalisesti kiehtovan elämyksen.

Meiltä löytyy lapsille myös vaikka mitä muuta kivaa. Laadukkaat lapsiperhepalvelumme mahdollistavat mukavat ostoshetket Sampokeskuksessa koko perheen voimin. Kun lapset leikkivät, vanhemmat saavat taukoa arjen kiireistä. Lastenhoitohuoneemme helpottaa yhteistä kauppakeskusvierailua. Löydät lastenhoitohuoneen P-hallin aulasta K2-kerroksesta. 

Vaatteita nuorille löydät meiltä Gina Tricosta. Tiinuskassa valikoimaan kuuluvat ihanat lelut ja muut tuotteet, ja Tiinuska Side Alleyssa valloittavat muumit. Mukavia yhteisiä hetkiä tarjoavat elokuvateatteri BioRex leffaherkkuineen sekä ikärajaton hohtominigolf Arctic Glow Minigolf. Mikäli nälkä yllättää leikkimisen lomassa, on Hesburger aivan Sampparin tapulin vieressä.

Tervetuloa shoppailemaan ja viihtymään meille koko perheen kanssa!

Lue myös

Rasisminvastaisella viikolla korostetaan turvallisuutta

Rasisminvastaista viikkoa vietetään 16.–22.3.2026. Tänä vuonna teemana on erityisesti turvallisuus, joka kuuluu olennaisena osana Sampokeskuksen toimintaan ja arvoihin.

Lue lisää

Arctic Pride 2026 näkyy Sampokeskuksessa

Pohjois-Suomen suurin Pride-tapahtuma näkyy myös Sampokeskuksessa 9.–15. maaliskuuta.

Lue lisää

Yllätä ystävä suurella sydämellä – suurella näytöllä

Keräämme ystävänpäivätervehdyksiä Sampokeskuksen isolle ulkonäytölle. Lähetä oma viestisi 4. helmikuuta mennessä.

Lue lisää

Marimekko Outlet Pop-up 10.–13.12

Marimekon Outlet pop-up Sampokeskuksessa

Lue lisää